14.10
Przystań Śmidowicza 49 zmienia się z dnia na dzień

Z dnia na dzień Przystań Śmidowicza 49 zmienia się coraz bardziej. Przebudowa i remont centrum sąsiedzkiego na Oksywiu jest już na ukończeniu. Lada moment rozpocznie się wyposażanie sal, w tym m.in. pracowni krawieckiej, artystycznej, warsztatu dla majsterkowiczów, a także specjalnych przestrzeni pod potrzeby Dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Aktywności Seniora i Placówki Wsparcia Rodziny i Dziecka „Światłowcy”. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze spotkania w wyremontowanej Przystani odbędą się na początku roku!

Miejsca dobrej energii

Sieć centrów sąsiedzkich Przystań to miejsca w których na co dzień mieszkanki i mieszkańcy biorą udział różnych spotkaniach i warsztatach, a przede wszystkim sami je organizują i prowadzą. Dzięki temu w dzielnicach rozwijają się nie tylko miejsce z ciekawą ofertą spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowań opartych na nieformalnej edukacji, ale także gdzie można nawiązać nowe znajomości lub zacieśniać więzi z sąsiadami. Dotąd w Gdyni powstały cztery Przystanie: Lipowa 15 w Wielkim Kacku, Opata Hackiego 33 w Chyloni, Chylońska 237 w Cisowej oraz Śmidowicza 49 w Oksywiu. Wszystkie te miejsca – poza ich funkcją – łączy także fakt, że na ich potrzeby zostały zaadaptowane funkcjonujące od lat obiekty.

Tym samym Przystań Śmidowicza 49 zlokalizowana jest w budynku dawnego Zespołu Szkół Rzemiosła i Handlu. Pierwsze spotkania i warsztaty w tym miejscu sąsiedzi mają już za sobą, bo „parapetówka” tego centrum sąsiedzkiego obyła się w czerwcu 2018 roku. Pod działalność Przystani wykorzystywane było jednak tylko jedno skrzydło budynku – w pozostałych częściach prowadzone były prace remontowe. Gdy zaawansowanie prac osiągnęło stopień wymagający zajęcia całego budynku przez wykonawcę i dalsza działalność Przystani Śmidowicza 49 stała się trudna, sąsiedzkie spotkania w tym miejscu zostały wstrzymane.

Kompletna przebudowa

Od końca listopada 2017 roku trwają intensywne roboty budowlane. Rozpoczęły się w skrzydle południowym, głównej bryle budynku. W czerwcu tego roku objęły także salę gimnastyczną i łącznik. Teraz wykonywane są prace wykończeniowe i te związane z zagospodarowaniem terenu. Spodziewamy się, że w ciągu miesiąca wykonawca zgłosi zakończenie robót i rozpoczną się procedury odbiorowe, po czym będziemy mogli przystąpić do wyposażania budynku i jego rozruchu – zapowiada Bianka Witkowska, główna specjalistka ds. inwestycji w Laboratorium Innowacji Społecznych, koordynującego działalność Przystani. – Zarówno budynek, jak jego otoczenie są w trakcie prawdziwej rewolucji.

I to widać już na pierwszy rzut oka. Budynek Śmidowicza 49 zyskał bowiem nową, białą elewację z pomarańczowymi elementami. Główne wejście zostało już także przeniesione w docelowe, dostosowane do nowych funkcji miejsce, przy którym powstaje już także wygodny podjazd dla wózków.

Jednym z najważniejszych celów przebudowy centrum sąsiedzkiego jest dostosowanie do potrzeb osób o różnej sprawności, także tych mających trudności z poruszaniem się, lub niewidzących. To ma być przestrzeń dla wszystkich mieszkańców – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Wejście główne prowadzi już do hallu z recepcją i miejscem na pozostawienie wózków dziecięcych. Stamtąd można przejść do świetlicy z kuchnią warsztatową, do dużej sali gimnastycznej oraz pomieszczeń, które docelowo zajmą Centrum Aktywnego Seniora i Placówka Wsparcia Rodziny i Dziecka „Światłowcy”. Można także zejść do piwnicy, gdzie swoją przestrzeń będą mieć wszelcy majsterkowicze. Znajdzie się tam bowiem warsztat stolarski oraz pracownia ceramiczna.

Na pierwszym piętrze ulokowane będą m.in. pomieszczenia DOPS i salki spotkań, siłownia, a także sale gimnastyczne z lustrami, gdzie będą mogły odbywać się np. zajęcia gimnastyki i jogi. Piętro wyżej, w sąsiedztwie pomieszczeń zarezerwowanych na usługi edukacyjne i opiekuńcze, znajdą się przestronne salki warsztatowe: krawiecka i artystyczna.

Wokół budynku powstaje piękny ogród z częścią rekreacyjną, w której pojawi się placyk zabaw, grill i miejsca do odpoczynku wśród zieleni. Część sportową wypełnią boiska, siłownia zewnętrzna, urządzenia do crossfitu, a nawet ścianka wspinaczkową dla maluchów. Urządzenia będą montowane lada chwila. Staraliśmy się zachować nie tylko wszystkie drzewa, ale też rosnące już wiele lat krzewy. Część z nich pozostała na swoim miejscu, część będzie przesadzona. Poza kilkoma egzemplarzami, które już przed rozpoczęciem prac były w kiepskim stanie, wszystkie zostały zachowane. Kolorystyka projektowanych nasadzeń ma korespondować z pomarańczowym logo Przystani i białą elewacją – mówi Bianka Witkowska.

Sąsiedzi nie mogą się doczekać

Gdy tylko zakończą prace budowlane będzie można także odtworzyć ogród społeczny, o który dbali sąsiedzi z okolicy. Mieszkańcy będą tam mogli uprawiać warzywa, owoce czy zioła. Plony przydadzą się do przygotowania potraw w kuchni warsztatowej, lub na sąsiedzkim grillu.

W międzyczasie Laboratorium Innowacji prowadzi działania związane z wyposażeniem obiektu. Dostawy mebli i innych sprzętów planowane są na początek przyszłego roku. Po dostarczeniu sprzętów będzie można znów zaprosić mieszkańców do budynku.

Do zakończenia przebudowy Przystani Śmidowicza 49, będziemy kontynuować zajęcia w ramach projektu „Rozwój usług społecznych w Gdyni” w Przystani Opata Hackiego 33. W wakacje zorganizowaliśmy na Babich Dołach i Oksywiu plenerowe spotkania sportowe, artystyczne, ogniska i fotospacery, by pozostać w stałej relacji z naszymi sąsiadami. Niebawem spotkamy się ponownie w oksywskiej Przystani, która przywita nas nową przestrzenią, gdzie mieszkańcy będą mieli jeszcze większe możliwości do realizacji własnych pasji, budowania relacji i wspólnych działań – mówi Joanna Pytel, animatorka Przystani Śmidowicza 49.

Przebudowa Przystani realizowana jest w ramach projektu Gdynia odNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

Projekt „Rozwój Usług Społecznych” realizowany jest w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (Oś Priorytetowa 6: „Integracja” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020; Działanie 6.2: „Usługi społeczne”; Poddziałanie 6.2.1: „Rozwój usług społecznych – Mechanizm ZIT”). Projekt stanowi część Metropolitalnego Systemu Aktywizacji Społeczno-Zawodowej.

Inne wydarzenia w okolicy

Październik

Wrzesień

Październik

Listopad
Brak zaplanowanych wydarzeń na ten miesiąc