08.07
Dynamicznie zmienia się budynek na potrzeby Przystani Chylońska 237

Trwają prace przy przebudowie dawnego Zespołu Szkół Ekologicznych na potrzeby Przystani Chylońska 237. Działać tu będą: Dom sąsiedzki , filia Biblioteki Gdynia, Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 3, świetlica opiekuńcza MOPS, a w przyszłości również przychodnia zdrowia. Od roku 2017 w budynku prowadzi już działalność Przedszkole nr 56, a od stycznia 2018 także Żłobek Koniczynka.

Dynamicznie zmienia się budynek dawnego Zespołu Szkół Ekologicznych. Trwają właśnie prace, dzięki którym już za kilka miesięcy Chylońska 237 to będzie adres, pod którym mieszkańcy dzielnicy Cisowa znajdą najważniejsze dla siebie usługi i przestrzeń do aktywności. Na parterze mieścić się będzie Dom Sąsiedzki z salą sportową z zapleczem i filia Biblioteki Gdynia. Na piętrze powstaje właśnie  sala zajęć warsztatowych z ogólnodostępnym aneksem kuchennym. Biblioteka natomiast, poza pomieszczeniami wypożyczalni, czytelni i opracowywania zbiorów, dysponować będzie salą z antresolą, która sprzyjać będzie spotkaniom. Piętro budynku zajmą Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 3 oraz świetlica opiekuńcza Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W otoczeniu Przystani powstaną tereny rekreacyjne z urządzeniami sportowymi, zielony taras czytelni zintegrowany z biblioteką oraz ogrody społeczne. Całości dopełnią nowe nasadzenia: krzewy wzdłuż drogi pożarowej (będzie miała nawierzchnię trawiastą) i zieleń niska przy chodnikach.

– Co jakiś czas zaglądam na teren budowy Przystani Chylońska 237 i z ekscytacją obserwuję, jak wnętrze coraz bardziej nabiera kształtów, tym samym uwidaczniając, jakie funkcje będą pełniły dane pomieszczenia. Nie mogę się doczekać otwarcia – efektem prac będzie placówka wielofunkcyjna, z ofertą dla mieszkańców w każdym wieku i o różnych potrzebach, działająca w partnerstwie miejskich jednostek – zapowiada Bartosz Bartoszewicz, Wiceprezydent ds. jakości życia.

­

Przystań Chylońska 237 jest kolejną, na której potrzeby adaptowane czy wykorzystywane są obiekty służące edukacji. Prace przygotowawcze do przebudowy rozpoczęły się pod koniec 2019 r., a teraz powoli zbliżają się ku końcowi.

Aktualnie prowadzone są roboty wykończeniowe polegające m.in. na wykonywaniu warstw posadzkowych, w tym na sali gimnastycznej, gładzi tynkowych na ścianach, okładzin w sanitariatach i na przygotowaniu elewacji do malowania. Harmonogram prac, których zakończenie planowane było na 30 września 2021,  uległ minimalnej zmianie ze względu na napotkane trudności w związku z wystąpieniem wód gruntowych w poziomie posadowienia szybu windy oraz w obszarze pomieszczeń piwnic, szczególnie korytarza. Wobec zaistniałych trudności Wykonawca zintensyfikował prace, aby zniwelować powstałe przesunięcia.

 

Dotychczas wykonano prace rozbiórkowe wewnątrz obiektu, strop nowej antresoli w Bibliotece wraz ze schodami, konstrukcję nowych schodów na I piętrze, większość prac związanych z izolacją pionową ścian piwnicy i  fundamentów, większość prac związanych z izolacją posadzek w piwnicy, ściany z płyt kartonowo-gipsowych oraz większość podwieszanych sufitów z płyt kartonowo-gipsowych. Powstał także nowy szyb windowy i nowe tynki w piwnicy. Zamontowano centrale wentylacyjne na dachu, oczyszczono i zabezpieczono ppoż konstrukcji wiązarów w sali gimnastycznej, a także wykonano próby ciśnieniowe instalacji wodno-kanalizacyjnej. Naprzód posuwają się także prace z zakresu instalacji elektrycznej, teletechnicznej i sanitarnej.

– Dla nas priorytetem jest, aby Przystań – budynek w nowej odsłonie, mógł gościć wszystkich mieszkańców, także być przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. – mówi Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji. – W ofercie Przystani Chylońska 237 znajdzie się także miejsce wsparcia dla seniorów. W moim odczuciu, Przystanie zawsze powinny być tworzone z myślą o sąsiedzkiej integracji i aktywności, ale także o osobach, które potrzebują pomocy w ważnych życiowych sprawach. Tak też będzie w przypadku Przystani na Cisowej.

Przebudowa Przystani Chylońska 237 w liczbach
– ogródki społeczne: 103,0 m kw
– zieleń urządzona: 1102,0 m kw
– chodniki: 281,0 m kw
– droga wewnętrzna z kostki: 555,0 m kw
– droga pożarowa z kostki: 272,0 m kw
– nowe miejsca postojowe: 495,0 m kw (33 szt.)
– zieleń 5380,0 m kw: 51,4 proc. całkowitej powierzchni
– powierzchnia zabudowy: 2 375,0 m kw, czyli 22,7 proc. całkowitej powierzchni (10 470 m kw)
– drogi i miejsca postojowe: 2149,0 m kw 20,5 proc. całkowitej powierzchni

Inne wydarzenia w okolicy

Wrzesień

Sierpień

Wrzesień

Październik
Brak zaplanowanych wydarzeń na ten miesiąc