16.06
O czym szumiały cisy na Cisowej, opowiedział Michał Miegoń

Michał Miegoń (Inne szlaki) przeprowadził wczoraj Spacerowiczów przez rewiry kolejnej dzielnicy – Cisowej.

Spacer rozpoczął się spod szkoły podstawowej (obecnie nr 31) i od historii powstawania pierwszej na Cisowej szkoły, do której swoje dzieci chcieli koniecznie wysyłać również mieszkańcy Pustek Chylońskich (dziś Cisowskich). Po przejściu przez Potok Cisowski, który wije się na przestrzeni 12 km (choć niektóre źródła podają, że zaledwie czterech…), zagłębiliśmy się w dalsze obręby dawnej wsi Ćmirowo, która miała kolor żółtego łubinu, bo jego pola rozciągały się aż po Rumię.

Wędrując przez historyczne rewiry Cisowej dowiedzieliśmy się, że w popularnej restauracji Cisowianka, można było skorzystać z pierwszej w dzielnicy szafy grającej, ale też, że legendy dzielnicowe kryją różne, bardziej tajemnicze opowieści… O nawiedzonym cmentarzu cholerycznym, Południcy, która straszyła w okolicy czy sabatach czarownic na Babskim Figlu. Poznaliśmy również dramatyczny los koni, uczestniczących w budowaniu gdyńskiego portu, które chowano na cmentarzu koni m.in. właśnie na Cisowej (dziś to skraj lasu).

Przyczynkiem do odszyfrowywania niektórych historii były nazwiska rodzin, które zasiedlały te rejony i zapisały się w lokalnej topografii m.in. jako Górka Bieszków, Górka Malinowskich, Lasek Skelników. Spacer zakończyliśmy przy Dworku pod Lasem nazywanym także “Dworkiem Malinowskich”, na dawnej ul. Żytniej 40 (choć tej nazwy już nie spotkamy na mapach), określanym czasem jako leśniczówka, którą jednak nigdy nie był.

A to tylko urywki z tego spacerowego popołudnia. Jeśli nie mogliście/łyście wziąć udziału w tym spacerze lub chcielibyście/chciałybyście odświeżyć sobie wiedzę, zerknijcie do „Dzielnicowego spacerownika niepodległościowego” poświęconego właśnie Cisowej (autorem jest także Michał Miegoń): http://gdyniakulturalna.pl/wp-content/uploads/2020/11/Spacer-Cisowa.pdf.

Zapraszamy również na kolejne dwa spacery z cyklu OBRĘBY, REWIRY, HISTORIE! Spacery dzielnicowe z Michałem Miegoniem:

Oksywie
OKSYWIE – DZIELNICA NAJPIERWSZA
22 czerwca, 18:00, Przystań Śmidowicza 49

Chylonia
KARCZMY, WIEŻOWCE, LASY – CHYLOŃSKIE LEGENDY
29 czerwca, 18:00, Przystań Opata Hackiego 33

Inne wydarzenia w okolicy

Wrzesień

Sierpień

Wrzesień

Październik
Brak zaplanowanych wydarzeń na ten miesiąc