01.02
Projekt do BO2024 złożysz także w Przystaniach

Zielone miejsca odpoczynku, warsztaty hobbystyczne, mała architektura lub drogi rowerowe? A może inny pomysł na to, by mieście było ładniej, bezpieczniej lub ciekawiej? Właśnie teraz jest czas, by przekuć je w projekty i przedstawić innym mieszkańcom! Etap składania wniosków w 11. edycji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego właśnie się rozpoczął i potrwa do 29 lutego włącznie.

Budżet Obywatelski to możliwość wpływu w najbliższym otoczeniu – według pomysłów mieszkańców i mieszkanek Gdyni. Najpierw zgłaszają projekty, a potem decydują w głosowaniu, które z nich powinny zostać zrealizowane przez Miasto.

Katalog projektów, które mogą zgłaszać mieszkańcy jest szeroki, a do rozdysponowania kilkanaście milionów złotych. Nowością jest możliwość składania wniosków ogólnomiejskich dotyczących długofalowych działań, procesów o charakterze miękkim, popularyzujących historię miasta lub wspierających budowanie lokalnej wspólnoty. To Jubileuszowy Budżet Obywatelski, czyli specjalny zakres tematyczny z pulą środków 1 000 000 zł, na realizację inicjatyw, które uświetnią 100. rocznicę nadania Gdyni praw miejskich. Łączna pula środków na realizację projektów BO2024 to 12 837 607 zł.

– Mieszkańcy i mieszkanki Gdyni to niezwykli lokalni patrioci, to fakt. Dekada dyskusji o pomysłach na zmiany w naszym mieście jest tego potwierdzeniem. Teraz chcemy zaprosić wszystkich do wspólnego planowania obchodów setnej rocznicy naszego miasta w ramach Budżetu Obywatelskiego. Uruchomienie nowego zakresu tematycznego projektów miejskich BO to dla mieszkańców możliwość bezpośredniego wpływu na to, w jaki sposób będziemy świętować ten jubileusz. Jestem przekonany, że dzięki Państwa zaangażowaniu będzie wyjątkowy – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Gdyński Budżet Obywatelski zmienia się tak, jak zmienia się myślenie o potrzebach miasta i dzielnic. Poprzednie edycje to był rozkwit projektów związanych z rekreacją. Także ekologią i ochroną środowiska, co wspieramy w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego. Teraz dodatkowa pula miliona złotych przeznaczona zostanie na realizację inicjatyw mieszkańców z okazji 100. urodzin naszego miasta. Jakie projekty zostaną wybrane do realizacji w tym roku? To zależy od Państwa. Zachęcam do złożenia swoich pomysłów – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Klimatyczny Budżet Obywatelski to natomiast możliwość realizacji inicjatyw, które sprawią, że nasze miasto będzie bardziej zielone i będzie się tu żyć bardziej ekologicznie. Możliwości są szerokie także na poziomie projektów dzielnicowych – te pomysły mogą dotyczyć m.in. komunikacja i organizacja ruchu, sportu i rekreacja, zdrowie i polityka społeczna, a także zieleń – to wszystko w ramach projektów dzielnicowych.

 

SKŁADAJ PROJEKTY DO 29 LUTEGO

Pomysły do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego mogą składać wszystkie osoby zamieszkujące w naszym mieście – bez względu na wiek oraz obywatelstwo. Co więcej, można złożyć ich nieograniczoną liczbę dla dowolnej dzielnicy. Wszystkie projekty powinny spełniać wymóg ogólnodostępności oraz wpisywać się w zadania własne gminy i powiatu.

Gotowe projekty można składać m.in. za pośrednictwem strony internetowej Budżetu Obywatelskiego, a także w Wymiennikownicentrach sąsiedzkich Przystań oraz Laboratorium Innowacji Społecznych.

Każda osoba składająca projekt będzie mogła skorzystać z pomocy urzędników. Odbędą się bowiem konsultacje online Budżet Wieczorową Porą, a także całodniowy Maraton Pisania Projektów w UrbanLab Gdynia. Chętni będą mogli także skonsultować swoje pomysły i zadać pytania podczas spotkań informacyjnych w Domach Sąsiedzkich w Przystaniach.

Szczegółowe terminy zostaną opublikowane na stronie internetowej www.bo.gdynia.pl.

Inne wydarzenia w okolicy

Lipiec

Czerwiec

Lipiec

Sierpień
Brak zaplanowanych wydarzeń na ten miesiąc