02.04
Przystań Łowicka 51 coraz bliżej!

Na terenie przy ul. Łowickiej 51 w Małym Kacku już wkrótce stanie nowa Przystań! Do 15 kwietnia trwa zbieranie ofert przeprowadzenia prac budowlanych od potencjalnych wykonawców. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przyjętym harmonogramem, to zakończenie budowy odbędzie się jeszcze w tym roku! Mieszkańcy i mieszkanki tej części Gdyni zyskają nowe miejsce spotkań i sąsiedzkiej integracji.

Zaplanowane roboty budowlane będą polegać m.in. na wybudowaniu biblioteki i wyposażeniu budynku w instalację wodno-kanalizacyjną, centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Prace obejmą także montaż instalacji gazowej wraz z kotłownią, wentylacji i klimatyzacji z odzyskiem ciepła oraz założenie instalacji elektrycznej wewnątrz i na zewnątrz oraz oświetlenie budynku.

– Teren przy ul. Łowickiej 51 zyska charakter rekreacyjny i będzie służył mieszkańcom miasta. Można śmiało powiedzieć, że zmieni się w nowe miejsce spotkań. Chodzi o dużą przestrzeń, bo teren, który kiedyś zajmowało Centrum Kultury w Gdyni ma 4 tys. metrów kwadratowych. Główne zadanie to budowa budynku biblioteki, w którym będzie się mieścić również siedziba Rady Dzielnicy Mały Kack oraz Przystań Sąsiedzka. Powstanie także parking oraz teren zielony. Na pozostałej części działki ruszyła już budowa sali gimnastycznej z zapleczem sportowym, salami dydaktycznymi oraz zagospodarowaniem terenu. To jednak projekt realizowany przez Amerykańsko-Polskie Stowarzyszenie Oświatowe i jest objęty odrębnym zamówieniem. Całość stworzy zharmonizowaną przestrzeń i wspólny kompleks oświatowo-sportowy – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Budynek sąsiedzkich spotkań o powierzchni użytkowej ponad 400 metrów kwadratowych będzie miał dwie kondygnacje. Na parterze znajdą się wielofunkcyjne przestrzenie, które w zależności od potrzeb posłużą do organizacji wydarzeń oświatowych, kulturalnych i informacyjnych, obszar aktywności dla dzieci, siedziba Rady Dzielnicy i przestrzeń dedykowana seniorom. Piętro zajmie biblioteka i pomieszczenie do cichej pracy. Kondygnacje połączą biegnące po łuku schody umieszczone w centrum obiektu pod kopułowym, przepuszczającym światło słoneczne dachem. Samo zadaszenie zresztą w dużej części będzie retencyjnym zielonym ogrodem. A na tyłach obiektu zaprojektowano przestrzeń dla letniej biblioteki. Swoje miejsce znajdzie tam również Przystań Sąsiedzka.

– Chcemy, żeby mieszkańcy się integrowali i wzajemnie aktywizowali. Właśnie dlatego to będzie już kolejna Przystań, która powstanie w Gdyni. Mieszkańcy Małego Kacka będą mogli się tu swobodnie spotkać i z pewnością spędzić czas w ciekawy sposób. Wartością dodaną będzie również możliwość poznania swoich sąsiadów. Często brakuje nam na to czasu w codziennym zabieganiu. To miejsce da ku temu idealną okazję – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Inne wydarzenia w okolicy

Lipiec

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

09.07

17:00-18:30

Leśne mandaleZajęcia w plenerze

15.07

17:00-17:45

Eko kosmetyki | Nawilżający krem do twarzy (gr. 1 )Prowadząca: Izabela Ryska. Zajęcia odbędą się w namiocie za szkołą (Sp nr 31).

15.07

18:15-19:00

Eko kosmetyki | Nawilżający krem do twarzy (gr. 2)Prowadząca: Izabela Ryska. Zajęcia odbędą się w namiocie za szkołą (Sp nr 31).

22.07

17:30-19:30

Warsztaty manualne: łapacze snów z patyka i sznurkaZajęcia poprowadzi Michał w ramach cyklu Sąsiedzi Sąsiadom. Spotykamy się w namiocie za szkołą (SP nr 31).

23.07

17:00-18:30

Spotkanie podróżnicze dla seniorów | Egipt faraonówSpotkanie z panem Wojciechem Woźniakiem | Sąsiedzi Sąsiadom

28.07

17:00-19:00

Domowe porządki na Chylońskiej | Malowanie ściany farbą tablicowąPrzygotujemy kawałek ściany do zapisywania programu miesięcznego.

29.07

18:00-19:30

Wieczór filmowyZaproponujcie, co chcielibyście obejrzeć wspólnie z sąsiadami.

30.07

17:00-18:30

Spotkanie podróżnicze dla seniorów | Egipt – Doliną NiluSpotkanie z panem Wojciechem Woźniakiem | Sąsiedzi Sąsiadom