08.07
Sąsiedzi i sąsiadki,spotkajmy się!

Tanecznym krokiem młodzież zainaugurowała wznowienie stacjonarnych zajęć w przestrzeni Młodzieżowego Centrum Innowacji Społecznych i Designu Wymiennikownia. Trening break-dance już za nami! Od czwartku (9 lipca) regularnie spotkania odbywać się będą także w domach sąsiedzkich, jednak na innych zasadach niż przed pandemią.

Przestrzenie społeczne koordynowane przez Laboratorium Innowacji Społecznych to miejsca rozwoju i wspierania aktywności mieszkańców i mieszkanek. W domach sąsiedzkich w Przystaniach – Opata Hackiego 33 na Chyloni, Lipowej 15 na Wielkim Kacku oraz Chylońskiej 237 w Cisowej – a także w Wymiennikowni można wziąć udział w szeregu wydarzeń programowych i samodzielnie coś zorganizować. To także miejsca, do których można po prostu przyjść: nawiązać nowe przyjaźnie, zacieśnić więzi sąsiedzkie, poczytać lub odrobić lekcje. Działalność każdej przestrzeni jest inna, w zależności od potrzeb sąsiedztwa.

– Przystanie i Wymiennikownia to szczególne miejsca na mapie Gdyni. To centra lokalnych aktywności mieszkańców i mieszkanek, których są jednocześnie współgospodarzami. Ostatnie trzy miesiące były dla wszystkich trudne, ale gdynianie i gdynianki udowodnili, że chcą być razem także wtedy, gdy nie jest łatwo – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Aktywność mieszkańców w okresie pandemii przeniosła się bowiem do sieci i tam mocno się rozwijała. Wymiennikownicze m.in. prowadzili i brali udział m.in. w zajęciach rysunku i teatralnej improwizacji online. Sąsiedzi i sąsiadki, uczestnicy Przystani, także oferowali sobie wiele – od wzajemnej pomocy m.in. w wyprowadzaniu psów czy zrobieniu zakupów, przez prowadzenie zajęć dla innych. W tym m.in. gimnastyki, szachów, tworzenia makram, a nawet wirtualnych warsztatów  kulinarnych.

 Równolegle intensywnie pracowaliśmy z zespołem animatorów nad opracowaniem takiego modelu działania, dzięki któremu będziemy mogli skuteczniej wspierać mieszkańców i mieszkanki w podejmowaniu oraz inicjowaniu aktywności. Przygotowywaliśmy się także do tego, by bezpiecznie wrócić do działań w naszych przestrzeniach. Mamy stały kontakt z mieszkańcami i wiemy, że tak samo jak my nie mogą się doczekać spotkań i relacji bezpośrednich, bez komputera – mówi Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych.

Zajęcia zarówno domów sąsiedzkich, jak i Wymiennikowni – w miarę możliwości – będą odbywać się w terenie. W związku z zaleceniami dotyczącymi epidemii, liczba osób mogących być obecnych na spotkaniach w salach domów sąsiedzkich jest ograniczona, stąd lepiej się zapisać. Mieszkańcy, którzy mają własne pomysły na organizację spotkań i zajęć sąsiedzkich, mogą kontaktować się z animatorami danej przestrzeni.

Wymiennikownia rozrusza młodzież i młodych dorosłych

To, że najwyższy czas się rozruszać – świetnie widać po programie Wymiennikowni. Będzie można dołączyć do treningów breakdance oraz tańców k-pop i dancehall. Na chętnych czeka także karate oraz plenery artystyczne z rysunkiem.

– Nie trzeba być profesjonalnym tancerzem czy tancerką, by dołączyć do grup w WM-ie. Na początek można przyjść, porozmawiać, popatrzeć i dołączyć, gdy będzie się miało ochotę. To nie są w końcu tradycyjne „lekcje”. To przestrzeń do rozwoju we własnym tempie  – mówi Martyna Winnicka, koordynatorka Wymiennikowni.

Szczegółowy program spotkań i informacje o zapisach dostępne są na profilu Facebook Wymiennikowni oraz stronie internetowej.

Dom sąsiedzki w Przystani Chylońska 237 idzie w… las!

Spora część sąsiedzkich zajęć domu sąsiedzkiego w Przystani Chylońska 237 planowanych jest – przy sprzyjającej pogodzie – w plenerze. Chętnych czekają m.in. leśne warsztaty tworzenia mandali i łapaczy snów, a także tworzenie bomb nasiennych. Do domu sąsiedzkiego wracają z kolei warsztaty krawieckie. Seniorów czekają m.in. opowieści podróżnicze o egzotycznym Egipcie.

– Mamy nadzieję, że na większość wydarzeń będziemy mogli zaprosić naszych sąsiadów i sąsiadki w teren: do lasu w pobliżu Przystani lub do namiotu, który stanie na terenie Szkoły Podstawowej nr 31, w której tymczasowo zlokalizowany jest dom sąsiedzki – mówi Małgorzata Zaworska, animatorka domu sąsiedzkiego w Przystani Chylońska 237.

Szczegółowy program zajęć i aktualne informacje o działalności domu sąsiedzkiego w Przystani na Cisowej dostępne są w grupie na FB oraz na stronie internetowej.

Coś dla każdego w domu sąsiedzkim w Przystani Opata Hackiego 33

Pełen przekrój zajęć czeka na uczestników i uczestniczki domu sąsiedzkiego na Chyloni. Dorośli mogą wziąć udział m.in. w zajęciach gimnastycznych „zdrowy kręgosłup”, warsztatach krawieckich, a także w spotkaniach brydżowych. Dla osób w wieku 60+ zorganizowane zostaną ogólnorozwojowe zajęcia ruchowe, a dla trochę młodszych mieszkańców – treningi breakdance z Beeskim.

– Część zajęć, zwłaszcza ruchowe, przy dobrej pogodzie będzie odbywać się na zewnątrz. Będziemy je także transmitować online, by mogły wziąć w nich udział także te osoby, które z różnych powodów nie mogą się z nami spotkać na miejscu – mówi Jacek Rezner, animator domu sąsiedzkiego w Przystani Opata Hackiego 33.

Szczegółowy program zajęć i aktualne informacje o działalności domu sąsiedzkiego w Przystani na Chyloni dostępne są w grupie na FB oraz na stronie internetowej.

Dom sąsiedzki w Przystani Lipowa 15 – do dyspozycji mieszkańców i mieszkanek

Sale domu sąsiedzkiego w Wielkim Kacku czekają na wypełnienie sąsiedzkimi pomysłami. We wtorki, środy i czwartki w salach na pierwszym piętrze mogą być organizowane np. próby muzyczne i spotkania osiedlowych grup tematycznych, a także do pracy indywidualnej.

W godzinach otwarcia Przystani, a także w wybrane poniedziałki i piątki odbywać się będą okazjonalne wydarzenia plenerowe. – Jesteśmy otwarci na inicjatywy i pomysły naszych sąsiadów i sąsiadek. Pomożemy w organizacji – mówi Dobrosława Korczyńska-Partyka, animatorka domu sąsiedzkiego w Przystani Lipowa 15.

Szczegółowy program zajęć i aktualne informacje o działalności domu sąsiedzkiego w Przystani na Wielkim Kacku dostępne są w grupie na FB oraz na stronie internetowej.

Inne wydarzenia w okolicy

Styczeń

Grudzień

Styczeń

Luty
Brak zaplanowanych wydarzeń na ten miesiąc