28.06
Sieć Przystani z nowym centrum i nowymi zajęciami

Tysiące warsztatów, spotkań, rozmów. Nowe przyjaźnie, sąsiedzka integracja, rozwój zainteresowań i pasji – tak w ogromnym skrócie można opisać gdyńskie centra sąsiedzkie. W najbliższych miesiącach drzwi otworzy kolejne takie miejsce: Przystań Widna 2A. To oznacza szerszą ofertę zajęć i spotkań dla mieszkańców i mieszkanek. Co więcej, nowe cykle zajęć planowane są także w istniejących już centrach sąsiedzkich: Przystani Łowicka 51, Chylońska 237, Śmidowicza 49 oraz Chabrowa 43. Te poprowadzą Biblioteka Gdynia oraz Gdyńskie Centrum Sportu.

Sieć centrów sąsiedzkich to wspólna idea gdyńskiego samorządu, miejskich instytucji oraz organizacji pozarządowych, która od połowy 2017 roku nabiera kształtów. Pierwszą otwartą Przystanią była Lipowa 15 na Wielkim Kacku. Następnie do dyspozycji mieszkańców zostały oddane Śmidowicza 49 na Oksywiu, Chylońska 237 w Cisowej i Opata Hackiego 33 na Chyloni i Chabrowa 43 w Pustkach Cisowskich-Demptowie. W ostatnim czasie uruchomione zostały także Przystań Łowicka 51 w Małym Kacku oraz Wiczińska 50A w Chwarznie-Wiczlinie. I to nie koniec.

– Kończymy odbiory budynków Przystani Widna 2A na Witominie. To oznacza, że już wkrótce będą mogły się tam odbyć pierwsze spotkania dla mieszkańców. Spotkania tak bardzo wyczekiwane, bo idea centrum sąsiedzkiego w tym miejscu realnie rozwija się od 2017 roku, czyli od przyjęcia Gminnego Programu Rewitalizacji. To właśnie mieszkańcy i mieszkanki Witomina zgłosili, że w dzielnicy potrzebne jest miejsce spotkań. I we wrześniu miejsce to otworzy swoje drzwi. Wierzę, że będzie spełnieniem oczekiwań i potrzeb mieszkańców – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Przystań Widna 2A to dwa dwukondygnacyjne budynki w samym centrum dzielnicy – na skrzyżowaniu ul. Chwarznieńskiej i Rolniczej. Kompleks wyróżni jasna elewacja osłonięta od strony skrzyżowania drewnianą, ażurową kurtyną, oraz duże okna. Na mieszkańców będą tam czekać m.in. wielofunkcyjna sala sąsiedzka, kuchnia przeznaczona na warsztaty kulinarne, miejsca spotkań, sale do ćwiczeń oraz filia Biblioteki Gdynia. Na terenie między budynkami będzie zieleń oraz miejsca do spotkań na świeżym powietrzu.

– Dom Sąsiedzki w Przystani Widna 2A będzie miejscem sąsiedzkich aktywności. Czekać będzie ramowy program zajęć, który z miesiąca na miesiąc będzie się zmieniał. Przede wszystkim mieszkańcy i mieszkanki, przy wsparciu animatorów społecznych, będą mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania, organizować warsztaty i spotkania według własnego pomysłu – mówi Dobrosława Korczyńska-Partyka, kierowniczka Działu Przestrzeni Społecznych w Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej działania w Domach Sąsiedzkich.

W Przystani Widna 2A będzie można spotkać animatorów, których mieszkańcy zdążyli już poznać w Domu Sąsiedzkim w Przystani Chylońska 237. Wiąże się to z kolejnymi zmianami w gdyńskiej sieci. Koordynację działań sąsiedzkich w Przystaniach na Pustkach Cisowskich-Demptowie, Małym Kacku oraz Cisowej przejmie Biblioteka Gdynia.

– Zgodnie z filozofią działalności Biblioteki Gdynia, w centrach sąsiedzkich będziemy rozwijać ofertę warsztatów dla różnych grup odbiorców, a także spotkań integracyjnych dla mieszkańców – zapewnia Dyrektorka Biblioteki Natalia Gromow. – Na pewno zrealizujemy warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia taneczne dla seniorów w ramach Budżetu Obywatelskiego w Przystani Chylońska 237. Zależy nam na kontynuacji takich inicjatyw jak #SąsiedziSąsiadom czy Otwarta Szafa. Jesteśmy otwarci na współpracę z mieszkańcami, którzy chcieliby zaproponować nowe aktywności i podzielić się swoimi talentami i wiedzą z innymi.

W najbliższym czasie rozszerzona zostanie też oferta sportowa Przystani. Prezydent przeznaczył dodatkowe środki, które pozwolą uzupełnić zajęcia organizowane przez Bibliotekę ofertą Gdyńskiego Centrum Sportu. W Przystaniach: Śmidowicza 49 i Chylońska 237 są duże sale gimnastyczne i sprzęt sportowy. W Przystani Śmidowicza 49 do dyspozycji mieszkańców są też: sala fitness, siłownia, boiska i urządzenia sportowe na dziedzińcu.

– To wszystko daje duże możliwości aktywnego spędzania czasu. Już wkrótce zaprosimy mieszkańców na cykl nowych, bezpłatnych zajęć zarówno tych o charakterze sportowym jak i profilaktycznym, które w Przystani Śmidowicza 49 oraz Przystani Chylońska 237 prowadzić będą m.in. trenerzy współpracujący na co dzień z  Gdyńskim Centrum Sportu – zapowiada Paweł Brutel, zastępca dyrektora GCS w Gdyni. – Zajęcia będę się odbywały na Oksywiu i w Cisowej, ale do udziału już dziś zachęcam wszystkich mieszkańców.

Szczegółowe informacje o programach działań w Domach Sąsiedzkich dostępne są na stronie internetowej www.przystan.gdynia.pl oraz w grupach na portalu Facebook: Gdynia Przystań Lipowa 15Gdynia Przystań Chylońska 237Gdynia Przystań Opata Hackiego 33, Gdynia Przystań Śmidowicza 49Gdynia Przystań Chabrowa 43Gdynia Przystań Łowicka 51Gdynia Przystań Wiczlińska 50A.

 

 

Inne wydarzenia w okolicy

Lipiec

Czerwiec

Lipiec

Sierpień
Brak zaplanowanych wydarzeń na ten miesiąc