30.05
Świętuj Dzień Dziecka z sąsiadami

Gry, zabawy, koleżanki i koledzy z osiedla. Domy Sąsiedzkie w Przystaniach w najbliższym czasie przejmować będą… najmłodsi! Atrakcji z okazji Dnia Dziecka z pewnością nie zabraknie, także dla dorosłych. To możliwość ciekawego spędzenia czasu z bliskimi poza domem, a również nawiązanie nowych przyjaźni z sąsiadami – być może nawet na całe życie!

Domy Sąsiedzkie w Wielkim Kacku i Cisowej, na Oksywiu, Chwarznie-Wiczlinie oraz Chyloni, a także Sale Sąsiedzkie w Pustkach Cisowskich-Demptowie oraz Małym Kacku to miejsca aktywności mieszkańców, funkcjonujące w ramach sieci centrów sąsiedzkich Przystań. Tam można wziąć udział w zajęciach z programu, a także zorganizować coś swojego. Ale do Domów Sąsiedzkich można także po prostu przyjść, by posiedzieć, porozmawiać, napić się kawy lub poczytać książkę.

W najbliższych dniach odbędzie się seria specjalnych wydarzeń. Okazji bowiem do wspólnego świętowania nie brakuje –od niedawno obchodzonego Europejskiego Dnia Sąsiada (26 maja) po Dzień Dziecka (1 czerwca). Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

– Domy Sąsiedzkie to miejsca dla mieszkańców i przez nich współtworzone. Warto tu spotkać się na co dzień, ale także wspólnie świętować. To okazja dla lepszego poznania swoich sąsiadów, nawiązania nowych więzi i ciekawego spędzenia wolnego czasu poza domem. Wszyscy są tu mile widziani! – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Pierwsze wydarzenie odbędą się w Przystani Chabrowa 43 (Pustki Cisowskie-Demptowo). Tu Dzień Dziecka trwać będzie aż dwa dni! W czwartek (1 czerwca) o godz. 10.00 rozpocznie się dźwiękoterapia dla najmłodszych (od 1 do 6 lat). W ruch pójdą misy tybetańskie, kryształowe, gong, dzwoneczki koshi oraz zafir, bębny, hang drumy, kij deszczowy i wiele innych. Z kolei dla starszych (od 9. roku życia) o godzinie 16:00 rozpoczną się warsztaty z rysowania komiksu poprzedzone wykładem na tematów stylów oraz twórców. Natomiast w piątek (2 czerwca) o godzinie 17:00 na Chabrową zawita Teatr Włóczykij z przedstawieniem pt. „Prawdziwy skarb pirata Groszka” (dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat). Co ważne, na zajęcia obowiązują zapisy mailowe chabrowa43@lis.gdynia.pl.

W piątek (2 czerwca) dziać się będzie także na Chyloni, w Przystani Opata Hackiego 33. Tam z okazji Dnia Sąsiada, czwartych urodzin Przystani oraz Dnia Dziecka w godz 16.00-19.00  odbędzie się Festyn. Zaczniemy taneczną rozgrzewką, a w programie także animacje dla dzieci, gra literacka, plecenie warkoczyków, strefa relaksu, dmuchańce oraz koncert chóru Vyrij. Współorganizatorem tego wydarzenia jest Biblioteka Gdynia.

Tego dnia (2 czerwca) odbędzie się także wyjątkowo kameralne spotkanie „Rodzina śmiga na Śmida” w Przystani Śmidowicza 49 w godz. 16.00-19.00. To inicjatywa sąsiedzka, której centralnym punktem jest piknik, grill i wspólne spędzenie czasu. Obowiązuje tu zasada wzajemnej wymiany, czyli wszyscy uczestnicy zobowiązani są do przyniesienia przekąsek, którymi podzielą się z sąsiadami. W programie także m.in. zawody sportowe.

Zatrzęsienie wydarzeń czekać będzie w sobotę (3 czerwca). Jako pierwszy, o godz.10.00, rozpocznie się Dzień Dziecka w Przystani Chylońska 237 (Cisowa). Na dzieci czekać będą animacje w Klubiku Malucha, zajęcia taneczno-ruchowe oraz teatrzyk. Nastolatki będą mogły wziąć udział w warsztatach fotografii mobilnej. Wszyscy chętni będą mogli także zrobić sobie wspólne, rodzinne zdjęcie na pamiątkę! Fotografie wykona fotograf. To nie wszystko, bo później można liczyć na równie zawodową obróbkę zdjęć i przesłanie ich (na wybranego maila) bohaterom zdjęcia! Zabawa potrwa do godz. 17.00.

Chwilę po rozpoczęciu zabawy w Cisowej, dołączy Wielki Kack. W Przystani Lipowa 15 w sobotę (3 czerwca) Festyn Sąsiedzki odbędzie się w godz. 11.00-15.00. Na młodszych uczestników czekać będzie zabawa z chustą klanzy, warsztaty balonowe, olbrzymie bańki mydlane, strzelanie z łuku i malowanie buziek. Chętni będą mogli wziąć także udział w warsztatach handmade. Pomiędzy poszczególnymi aktywnościami i zajęciami będzie można odpocząć i poznać innych aktywnych mieszkańców.

Szukając dobrej zabawy z pewnością nie można ominąć Przystani Wiczlińska 50A (Chwarzno-Wiczlino). Tutaj w godz. 11.00-20.30 odbędzie się Dzień Sąsiada. Na dzieci czekać będzie spotkanie z entymologiem, animacje, gry planszowe, bańki mydlane i warsztaty ruchowe. Sąsiadki będą mogły z kolei wziąć udział w warsztatach tańca brzucha. Na tych, co trochę inaczej chcą zadbać o swoje brzuchy, czekają warsztaty pieczenia pizzy. Na te ostatnie zajęcia obowiązują zapisy mailowe, na adres wiczlinska50a@lis.gdynia.pl.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale miłym gestem będzie przyniesienie drobnych przekąsek na wspólne, sąsiedzkie stoły. Wszystkie wydarzenia są bezalkoholowe.

Wydarzenia w Przystani Lipowa 15, Opata Hackiego 33, Chylońskiej 237 oraz Wiczlińskiej 50A współfinansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020 w ramach projektu „Pomorskie z Ukrainą”.

 

WYDARZENIA

1 CZERWCA (czwartek)

godz. 10.00-17.00: Dzień Dziecka w Przystani Chabrowa 43

2 CZERWCA (piątek)

godz. 16.00-19.00: Dzień Sąsiada w Przystani Opata Hackiego 33

godz. 16.00-19.00: Rodzina śmiga na Śmida w Przystani Śmidowicza 49

godz. 17.00-18.30: Dzień Dziecka w Przystani Chabrowa 43

3 CZERWCA (sobota)

godz. 10.00-17.00: Dzień Dziecka w Przystani Chylońska 237

godz. 11.00-15.00: Dzień Dziecka i Europejski Dzień Sąsiada w Przystani Lipowa 15

godz. 11-20.30: Dzień Sąsiada w Przystani Wiczlińska 50A

Inne wydarzenia w okolicy

Maj

Kwiecień

Maj

Czerwiec

24.05

18:00-20:00

Wystawa prac uczestników warsztatów plastycznych dla dzieciSala Sąsiedzka Chabrowa kolejny raz zmieni szatę graficzną - tym razem pod dyktando dziecięcej wyobraźni. Zachęcamy do zapoznania się z twórczością naszych młodych artystów. Różnorodne środki wyrazu, materiały, techniki składają się na ten wyjątkowy wernisaż. Wystawa dostępna do końca czerwca. Opieka pedagogiczna: Inessa Lerner.