05.07
Z łąki na talerz. Zapraszamy na spacery zielarskie!

Ślaz, żywokost, przytulia, żmijowiec. Pokrzywy, babki, wiesiołki i dziewanny. Dla jednych nic, ale dla innych to brzmi jak… prawdziwa, zdrowa uczta! Za nami spacer zielarski organizowany przez Dom Sąsiedzki w Przystani Śmidowicza 49, podczas którego mieszkanki i mieszkańcy poznali rośliny jadane rosnące w okolicy i dowiedzieli się, co pysznego można z nimi zrobić.

Dom Sąsiedzki w Przystani Śmidowicza 49 to centrum lokalnych aktywności. Mieszkańcy i mieszkanki mogą tu poznać swoich sąsiadów, nawiązać nowe przyjaźnie, wziąć udział w zajęciach z harmonogramu lub zorganizować coś swojego. Monika Brynikowska, jedna z sąsiadek, zdecydowała się właśnie na tę ostatnią opcję.

–  Jestem edukatorką przyrodniczą, nauczycielką biologii z 23 letnim stażem, dyplomowaną fitoterapeutką, prowadzę profil „Gramy w Zielone” na Facebooku. Jestem też jedną z osób, które regularnie przychodzą do Przystani, bywam tu z synem, ale też biorę udział w zajęciach. Zdecydowałam się też zorganizować coś własnego dla innych, podzielić się swoją pasją – mówi Monika Brynikowska – Rośliny i ich właściwości to ostatnio modny temat i bardzo mnie to cieszy, ale też trzeba pamiętać, że mogą być niebezpieczne. Dlatego trzeba wiedzieć, co można bezpiecznie spożyć, a czego unikać. I tego można się dowiedzieć na naszym spotkaniu.

Trasa spaceru wiodła od Domu Sąsiedzkiego przez teren obok kościoła garnizonowego Marynarki Wojennej do Parku Leśnego. Po drodze napotkać można było mnóstwo jadalnych roślin i ziół, w tym m.in. malwy, pokrzywy, żmijowce i noski. Od prowadzącej można było natomiast dowiedzieć się więcej o ich właściwościach oraz zastosowaniu, a także uzyskać praktyczne wskazówki dotyczące zbierania roślin.

– Spacer i przyglądanie się roślinom i ziołom to zawsze dobry pomysł,ale nie polecam ich zbierać w celu spożycia. Są często zbyt zanieczyszczone przez smog lub zwierzęta, lepiej wybrać się na łąkę za miasto – mówi Monika Brynikowska.

Spacer zakończył się wspólnym gotowaniem w Domu Sąsiedzkim, a w menu znalazł się odwar z przytulii, zupa z jasnoty oraz chipsy i tarta z pokrzywą.

Warto wspomnieć, że podobne wydarzenie odbędzie się już w najbliższych dniach w Domu Sąsiedzkim w Przystani Widna 2A. Warsztaty poświęcone kwiatom jadalnym odbędą się w czwartek (11.07 w godz. 17.00-19.00), obowiązują zapisy na adres e-mail widna2a@lis.gdynia.pl lub telefonicznie pod numerem +48 727 503 080.

Pełen harmonogram zajęć na lipiec w Domach Sąsiedzkich dostępny jest w grupach na Facebooku: Gdynia Przystań Śmidowicza 49, Gdynia Przystań Lipowa 15, Gdynia Przystań Opata Hackiego 33, Gdynia Przystań Widna 2A.

Każdy, kto chciałby zorganizować własne zajęcia dla sąsiadów, może zgłosić się do animatorek Domów Sąsiedzkich.

Inne wydarzenia w okolicy

Lipiec

Czerwiec

Lipiec

Sierpień
Brak zaplanowanych wydarzeń na ten miesiąc