30.04
Działaj z nami online

Szachy? Joga? A może przeróbki krawieckie? Domy sąsiedzkie w gdyńskich Przystaniach zachęcają, by część czasu, gdy pozostajemy w domach, spędzić z sąsiadami wirtualnie – i zapraszają do uczestnictwa w zajęciach za pośrednictwem mediów społecznościowych. Liczba propozycji stale rośnie.

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji zauważa: – Domy sąsiedzkie w Przystaniach to miejsca, w których gdynianki i gdynianie działają razem i dla siebie nawzajem. Samorząd stwarza warunki, ale to sąsiedzi mają główny wpływ m.in. na to, jakie zajęcia odbywają się w danym domu. Uruchomienie zajęć on line pokazuje, że sąsiedzi chcą pozostawać aktywni i chcą być sobą w kontakcie. To też dowód na to, że dzięki domom sąsiedzki tworzą się nowe wspólnoty.

Od kilku miesięcy pani Patrycja (wuefistka i trenerka personalna) prowadzi gimnastykę – dla dorosłych i dzieci – w Domu Sąsiedzkim Przystań Lipowa 15 na osiedlu Fikakowo w Wielkim Kacku. Gdy placówka, tak jak wszystkie miejsca spotkań, została zamknięta z powodu epidemii, od spotykanych w drodze do sklepu sąsiadów – uczestników zajęć słyszała, jak w czasie społecznej kwarantanny brakuje im aktywności fizycznej. W tym czasie w domu sąsiedzkim przygotowywano program zajęć online, który częściowo oddawałby regularny rytm pracy – i w nowy grafik wpisano zajęcia pani Patrycji. Prowadzi je na żywo w środy i piątki.

–  Myślę że taka forma, czyli gdy ćwiczymy razem w tym samym czasie, jest lepsza – mówi pani Patrycja. – Na zajęcia do Przystani przychodzą bardzo sympatyczni ludzie, a to mnie bardzo mobilizuje. Nawet gdy jest ciężko, śmiejemy się i ćwiczymy dalej. Teraz, gdy treningi transmituję przez internet, nie widzę reakcji grupy. To dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. Na szczęście już się znamy, więc wiem jak motywować.

Pani Patrycja przyznaje, że w domu może być trudno się zmotywować. Zachęca, by mimo wszystko dołączyć do grupy. Proponuje głównie ćwiczenia głównie wzmacniające, dostosowane także do możliwości osób początkujących. Na potrzeby transmisji internetowych zmieniła się trochę formuła zajęć dla dzieci. – Na sali dominowały formy zabawowe, jak na przykład zbijak – przypomina pani Patrycja. – Teraz pracujemy nad wzmacnianiem mięśni i poprawą postawy.

Dzięki sąsiadom prowadzącym zajęcia przy Lipowej 15 on line dostępna jest też joga i lekcje szachów dla dzieci i młodzieży. – Zależy nam na utrzymaniu naszego rytmu, ale przede wszystkim sąsiedzkiego zaangażowania – przyznaje Dobrosława Korczyńska–Partyka, animatorka Domu Sąsiedzkiego w Przystani Lipowa 15. – Nasza grupa na facebooku się rozrosła i to bardzo cieszy. Cieszą też projekty realizowane przez sąsiadów związanych z Przystanią. Pani prowadząca zajęcia psychologiczne zaproponowała takie wsparcie on line, a sąsiadka zajmująca się komunikacja bez przemocy stworzyła grupę w internecie, gdzie kontynuuje swoje zajęcia, dostosowując je do sytuacji pandemii.

W czwartek, 30 kwietnia, warto zajrzeć do facebookowej grupy Przystani Śmidowicza 49. Pojawi się tam bowiem kolejny tutorial z cyklu „Artystyczna rodzina”.  – Tutoriale to nasz sposób na kontynuowanie działań w projekcie „Rozwój usług społecznych w Gdyni”. Jesteśmy w stałym kontakcie z uczestnikami i to, co proponujemy w sieci, wynika wprost z ich oczekiwań – wyjaśnia Joanna Pytel, animatorka Domu Sąsiedzkiego w Przystani Śmidowicza 49.Uczymy szycia, samodzielnego przygotowania np. biżuterii, podpowiadamy jak zrobić domowe ozdoby. Jesteśmy w stałym kontakcie z sąsiadami, widzimy że to co dla nich przygotowujemy spotyka się z odzewem, więc cieszymy się, że udaje nam się utrzymać relację. Najbardziej jednak cieszy nas zaangażowanie sąsiadów, dzięki czemu powstał m.in. tutorial – instrukcja uszycia maseczek oraz internetowa odsłona Akademii Kulinarnej.

Akademia Kulinarna to autorski pomysł pani Kasi, uczestniczki Rozrusznika Kompetencji Osobistych w ramach projektu „Rozwój Usług Społecznych w Gdyni”. – W RKO jestem ponad rok. Przyszłam sama, a później we trzy uczestniczki przeprowadziłyśmy pierwszy bal karnawałowy – mówi pani Kasia, stała uczestniczka warsztatów organizowanych wcześniej w Pracowni Laboratorium Innowacji Społecznych, jak i w domach sąsiedzkich w Przystaniach. – Na warsztatach krawieckich nauczyłam się szyć, z dziećmi przychodziłam na zajęcia ogrodnicze, kulinarne, artystyczne. Akademia Kulinarna, projekt dla dzieci z niepełnosprawnościami, to pomysł mój i mojego niepełnosprawnego syna Filipa. Dla dzieci jemu podobnych nie ma oferty zajęciowej. Postanowiliśmy więc z synkiem takie zajęcia poprowadzić, gdyż bardzo lubi pomagać w kuchni i to on podchwycił później pomysł zajęć online.

Pierwsze i drugie zajęcia odbyły się w kuchni Domu Sąsiedzkiego w Przystani Opata Hackiego 33, trzecie w kuchni pani Kasi. Nagranie, w którego przygotowaniu pomagała jej córka, dostępne jest w facebookowej grupie Przystani. Pani Kasia zdradza, że wkrótce nauczą z Filipem robienia krokietów, a gdy doprowadzą do perfekcji wypiek bułeczek „zero waste” – udostępnią i ten przepis.

Gimnastykę ciała i umysłu za pośrednictwem internetu poleca Dom Sąsiedzki w Przystani Opata Hackiego 33. Od kilku tygodni można ćwiczyć jogę, a od niedawna – zadbać o kręgosłup z panią Tatyaną  i nauczyć się gry w brydża. Skupieni wokół Domu Sąsiedzkiego gracze liczą, że dzięki temu krąg się powiększy i gdy zajęcia zostaną wznowione, dołącza nowe osoby.

Wkrótce, za pośrednictwem Domu Sąsiedzkiego Przystań Chylońska 237, będzie można skorzystać z porad doradcy zawodowego.

Wszystkim nam: prowadzącym zajęcia, ich uczestnikom i animatorom brakuje gwarnej, dobrej atmosfery domów sąsiedzkich, tworzonej dzięki zaangażowaniu gdynianek i gdynian. Ta chęć do zrobienia czegoś dla innych jest cenna zwłaszcza teraz. Choć budynki domów sąsiedzkich pozostają zamknięte, w części zajęć można wziąć udział za pośrednictwem mediów społecznościowych  – mówi Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. Zachęcam wszystkich, także tych, którzy wcześniej w zajęciach domów sąsiedzkich nie uczestniczyli. Może właśnie teraz jest moment, by poznać prowadzących? By zacząć coś nowego? Animatorzy domów sąsiedzkich przygotowują już propozycje kolejnych zajęć na czas, gdy placówki pozostają zamknięte.

 

Dom Sąsiedzki w Przystani Lipowa 15 realizuje program zajęć online, który częściowo oddaje regularny rytm pracy:
* poniedziałki, godz.18.30 – joga
* wtorki, godz. 17.00 – lekcje szachów dla dzieci i młodzieży
* środy i piątki, godz. 17.00 – gimnastyka dla dzieci od lat 7
* środy i piątki, godz. 17.45 – ćwiczenia dla dorosłych „Zgrabna sylwetka”.
* piątki, godz. 18.00 – cykl warsztatów „Eko Gdynia”, dotyczący samodzielnego wytwarzania ekologicznych kosmetyków, w ramach współpracy z Wydziałem Kultury UM Gdyni.
Filmy i transmisje na żywo dostępne są w sąsiedzkiej grupy na FB (link).
Kontakt z Domem Sąsiedzkim: lipowa15@lis.gdynia.pl oraz poprzez grupę na Facebooku.

Dom Sąsiedzki w Przystani Opata Hackiego 33 przygotował:
* piątki, godz. 16.00 – joga
* podstawy brydża
* trening z panią Tatyaną
Filmy i transmisje na żywo dostępne są w sąsiedzkiej grupy na FB  (link)
Kontakt z Domem Sąsiedzkim: opatahackiego33@lis.gdynia.pl,  a także poprzez grupę na Facebooku.

Dom Sąsiedzki Śmidowicza 49
* tutoriale przygotowane przez animatorki Domu Sąsiedzkiego
* Akademia Kulinarna w ramach Rozrusznika Kompetencji Osobistych
Filmy i tutoriale dostępne są w sąsiedzkiej grupy na FB (link)
Kontakt z Domem Sąsiedzkim: smidowicza49@lis.gdynia.pl,  a także poprzez grupę na Facebooku.

 

Inne wydarzenia w okolicy

Lipiec

Czerwiec

Lipiec

Sierpień
Brak zaplanowanych wydarzeń na ten miesiąc